صفحه اصلی | تماس با ما | پيوندها | آرشیو | RSS | ارسال مطلب
 

آخرين خبرها

چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران:

۲ میلیارد تومان برای زیرساخت های چشمه سورت تخصیص یافت

كد خبر : ۱۶۲۱۳ /  تاریخ انتشار:۲۷ تیر ۱۳۹۷ /  اخبار / سایت ايميل چاپ

شمال آنلاین- مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از اختصاص بیش از ۲ میلیارد تومان اعتبار برای تامین زیرساخت های چشمه سورت در سال جاری خبر داد.

۲ میلیارد تومان برای زیرساخت های چشمه سورت تخصیص یافت

شمال آنلاین- مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از اختصاص بیش از ۲ میلیارد تومان اعتبار برای تامین زیرساخت های چشمه سورت در سال جاری خبر داد.

به گزارش شمال آنلاین به نقل از مهر، سیف الله فرزانه به چشمه سورت به عنوان دومین  اثر طبیعی ثبت شده در لیست آثار ملی میراث طبیعی کشور اشاره کرد و گفت: در سال جاری بیش از ۲ میلیارد ریال اعتبار جهت تامین زیرساخت های چشمه سورت، چون راه دسترسی، خط انتقال آب و روشنایی با پنل های خورشدی محوطه هزینه خواهد شد.

وی افزود: این اثر ارزشمند که در سال ۱۳۸۷ با شماره ۲ پس از کوه دماوند در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیده بود، دومین اثر طبیعی ایران است که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده و حریم آن هم مشخص شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران همچنین یادآور شد: مدیریت چشمه سورت با منابع طبیعی است و مدریت منابع آبی آن نیز با آب منطقه ای استان است و اداره کل میراث فرهنگی مازندران نیز بر اجرای درست ضوابط میراثی این اثر منحصر به فرد ملی در کشور نظارت می کند.

وی گفت: با ثبت عرصه و حریم حفاظتی تمام امور عمرانی و گردشگری در حریم این چشمه ها ضابطه مند شده و هر گونه اقدامی از سوی اشخاص و دستگاه های اجرایی نیازمند رعایت قوانین لازم الاجرای حرایم و منظر اثار ثبت شده در لیست آثار ملی است.

گفتنی است چشمه های سورت به فاصله حدود ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ساری و بر فراز ارتفاعات رشته کوه های البرز قرار دارد. این چشمه بی نظیر که یکی از ظرفیت های گردشگری سلامت نیز به شمار می آید به دو شکل گسلی و درزه ای و به فاصله کمتر از ۲۰ متر از یکدیگر تشکیل شده اند. دارای حوضچه های مختلف با طعم های متفاوت است. آب یکی از چشمه ها بسیارتلخ و شور و دیگری کمی ترش مزه و به دلیل فشار لایه های زمین، اندکی گازدار است. این چشمه ها در شیب دامنه کوه، در طی میلیون ها سال، ده ها حوضچه کم عمق و زیبا به رنگ های کرم، نارنجی، زرد و قرمز را به وجود آورده واملاح آب آن حاوی سدیم، یون های کلر، آهن، گوگرد و گچ است.

 

 

اضافه کردن نظر


كليه حقوق اين سايت براي شمال آنلاین محفوظ مي باشد
طراحی ، هاستینگ و پشتیبانی : مازندنت