صفحه اصلی | تماس با ما | پيوندها | آرشیو | RSS | ارسال مطلب
 

آخرين خبرها

شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران:

عدم کنترل کرم ساقه‌خوار برنج سبب خسارت مزارع می‌شود

كد خبر : ۱۶۱۷۵ /  تاریخ انتشار:۱۹ تیر ۱۳۹۷ /  اخبار / سایت ايميل چاپ

شمال آنلاین- مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: عدم مدیریت، منجر به ایجاد خسارت کمی و کیفی بر روی محصول می‌شود.

عدم کنترل کرم ساقه‌خوار برنج سبب خسارت مزارع می‌شود

شمال آنلاین- مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: عدم مدیریت، منجر به ایجاد خسارت کمی و کیفی بر روی محصول می‌شود.

به گزارش شمال آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، عبدالرحمن زاغی درباره آفت کرم ساقه‌خوار برنج اظهار کرد: کرم ساقه‌خوار برنج یکی از آفات مهم مزارع برنج است که در صورت عدم مدیریت، منجر به ایجاد خسارت کمی و کیفی بر روی محصول می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه کشاورزان در صورت مشاهده این آفت ضمن مشاوره و هماهنگی با کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک‌های گیاهپزشکی، زمان مناسب مبارزه شیمیایی را با توجه به اقلیم منطقه انجام دهند، ادامه داد: با توجه به اینکه بسیاری از ارقام طارم و محلی در مرحله خمیری شدن دانه قرار دارد و نسل دوم پروانه ساقه‌خوار برنج تمایلی به تخم‌ریزی روی این بوته‌ها ندارد از سمپاشی این مزارع خودداری شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: در مزارع دیرکاشت و مزارعی که پس از برداشت گندم، جو، کلزا و ... نشاء‌شده به‌دلیل احتمال تجمع آفت ساقه‌خوار برنج، ضروری است ضمن هماهنگی با کارشناسان حفظ نباتات، بازدیدهای کارشناسی  و نُرم‌گیری از مزارع و مبارزه شیمیایی اقدام شود.

این مسؤول بیان کرد: به کشاورزان توصیه می‌شود در صورت مشاهده آلودگی بیش از 2 درصد ساقه‌ها، مبارزه شیمیایی با یکی از سموم گرانوله مانند دیازینون 10 درصد به مقدار 20 کیلوگرم، ریجنت 2/0 درصد به میزان 20 کیلوگرم و یا پادان 4 درصد به میزان 30 کیلوگرم در هکتار انجام شود.

زاغی اضافه کرد: در صورت استفاده از سموم گرانوله، تنظیم ارتفاع آب مزرعه به میزان 3 تا 5 سانتیمتر و بسته بودن ورودی و خروجی آب جهت عملکرد بهتر سموم مصرفی ضروری است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: مزارعی که امکان حفظ آب در مزرعه وجود ندارد و یا با مشکل کم آبی روبرو هستند محلول‌پاشی با سموم مایع مانند دیازینون 60 درصد به میزان یک و نیم لیتر در هکتار با استفاده از سمپاش مناسب همراه با 400 تا 500 لیتر آب  توصیه ‌می‌شود.

این مسؤول با تاکید بر اینکه کشاورزان  از مصرف سموم توصیه نشده و یا مبارزه در خارج از محدوده زمانی تعیین‌شده خودداری کنند، گفت: سموم از فروشگاه‌های مجاز  خریداری و در قبال آن فاکتور فروش دریافت کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


كليه حقوق اين سايت براي شمال آنلاین محفوظ مي باشد
طراحی ، هاستینگ و پشتیبانی : مازندنت