صفحه اصلی | تماس با ما | پيوندها | آرشیو | RSS | ارسال مطلب
 

آخرين خبرها

دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس خبر داد

مخالفت كميسيون تلفيق مجلس با انتقال آب دریای خزر

كد خبر : ۱۵۶۸۹ /  تاریخ انتشار:۰۹ بهمن ۱۳۹۶ /  اخبار / سایت ايميل چاپ

شمال آنلاین- سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از حذف شدن ردیف اعتباری مجوز مطالعه انتقال آب دریای خزر به سمنان از لایحه بودجه 97 در کمیسیون تلفیق مجلس خبر داد.
مخالفت كميسيون تلفيق مجلس با انتقال آب دریای خزر
شمال آنلاین- سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از حذف شدن ردیف اعتباری مجوز مطالعه انتقال آب دریای خزر به سمنان از لایحه بودجه 97 در کمیسیون تلفیق مجلس خبر داد.

به گزارش شمال آنلاین به نقل از ایسنا علی محمد شاعری، اظهار کرد: دوشنبه نهم بهمن ماه با بررسی های صورت گرفته توسط اعضای کمیسیون تلفیق مجلس؛ ردیف اعتباری مجوز مطالعه انتقال آب دریای خزر به سمنان از لایحه بودجه 97 حذف شد.

وی افزود: به عنوان سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس و یکی از نمایندگان مازندران که همیشه دغدغه محیط زیست را داشته ، پس از آنکه ردیف اعتباری مطالعه انتقال آب دریای خزر به سمنان توسط دولت در لایحه بودجه سال 97 به مجلس ارائه شد به سرعت با اکثر اعضای کمیسیون تلفیق در صحن مجلس صحبت کردم و تبعات و مشکلات زیست محیطی جبران ناپذیری که اجرای این طرح در پی دارد را توضیح دادم که بالاخره با پیگیری های به عمل آمده و همچنین همدلی و همکاری خوب همه نمایندگان مازندران، گیلان و گلستان و دلسوزی کارشناسانه اعضای کمیسیون تلفیق با ردیف اعتباری مطالعه این طرح مخالفت شد.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس گفت: انتقال آب دریای خزر به سمنان، یک تصمیم نسنجیده، غیرکارشناسی و بدون مطالعه بود و در صورت اجرای این پروژه حیات دریای خزر در معرض خطر قرار می گرفت و فاجعه دریاچه ارومیه در مازندران تکرار می شد.

شاعری عنوان کرد: کاهش حجم آب و پسروی دریای خزر، افزایش شوری آب، بهم خوردن اکوسیستم طبیعی، تغییر اقلیم استان های شمالی کشور، به خطر افتادن زیستگاه آبزیان، گرم شدن تدریجی آب دریای خزر، خشک شدن تالاب های متصل به دریا و از بین رفتن جنگل های هیرکانی از جمله تبعات اجرای پروژه انتقال آب دریای خزر به سمنان است.

وی افزود: اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان و فلات مرکزی کشور منجر به کاهش آب دریای خزر و پسروی دریا می شد که به تدریج همه تالاب ها و زیستگاه های حساس متصل به این دریاچه تخریب و خشک می شدند و همچنین با توجه به اینکه دریای خزر مملو از نمک و شن های ریز است موجب بروز طوفان شن و ریزگردها در شمال کشور می شد.

عضو مجمع نمایندگان مجلس مازندران خاطرنشان کرد: اگر مجوز اجرای انتقال آب دریای خزر به سمنان داده می شد حیات بسیاری از موجودات دریایی به خطر می افتاد و جمعیت ماهیان به شدت کاهش می یافت که در نتیجه تعداد زیادی از شغل های ساحل نشینان استان های مازندارن، گیلان و گلستان که وابسته به دریا است از بین می رفت و خطرات جبران ناپذیر اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی شمال کشور را تهدید می کرد.

شاعری یادآورشد: خوشبختانه اکثریت اعضای کمیسیون تلفیق مجلس با ردیف اعتباری مجوز مطالعه انتقال آب دریای خزر مخالفت کردند و این ردیف اعتباری از لایحه بودجه 97 حذف شد؛  این تصمیم سنجیده از وقوع یک فاجعه زیست محیطی عظیم و جبران ناپذیر در استان های شمالی کشور جلوگیری کرد .

وی افزود : دولت باید طرح هایی که به محیط زیست کشور لطمه وارد می کند را با دیدگاه کارشناسی تر بررسی کند و برای حل مشکل خشک سالی و کمبود آب استان های مرکزی کشور از راه حل های بی خطرتر و کارشناسی شده بهره گیرد

اضافه کردن نظر


كليه حقوق اين سايت براي شمال آنلاین محفوظ مي باشد
طراحی ، هاستینگ و پشتیبانی : مازندنت