صفحه اصلی | تماس با ما | پيوندها | آرشیو | RSS | ارسال مطلب
 

آخرين خبرها

پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
معاون فرهنگی اداره کل ارشاد مازندران:

برگزاری جشنواره روستاها و عشایر کتاب در مازندران

كد خبر : ۱۵۵۱۶ /  تاریخ انتشار:۲۱ آذر ۱۳۹۶ /  اخبار / سایت ايميل چاپ

شمال آنلاین- معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: فراخوان چهارمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به تمام شهرستان‌های استان ابلاغ شده و مهلت ارسال آن نیز تا 28 آذرماه جاری است.

برگزاری جشنواره روستاها و عشایر کتاب در مازندران

شمال آنلاین- معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: فراخوان چهارمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به تمام شهرستان‌های استان ابلاغ شده و مهلت ارسال آن نیز تا 28 آذرماه جاری است.

به گزارش شمال آتلاین به نفل از فارس عباس زارع با اشاره به فراخوان چهارمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب اظهار کرد: سرانه مطالعه کتاب در کشور بین 8 تا 18 دقیقه اعلام شده است و این میزان با توجه به ماهیت فرهنگی کشورمان رقم پایینی است و می‌طلبید که برنامه‌های مختلفی برای تشویق آحاد جامعه به کتابخوانی و با تاکید بر عدالت فرهنگی و حمایت از طرح‌های ابتکاری در حوزه افزایش سرانه مطالعه کتاب ایجاد شود، لذا یکی از قدم‌های مثبت را می توان از طریق جشنواره‌های کتاب و کتابخوانی در سطح شهرها، روستاها و عشایر برداشت.

وی افزود: فراخوان جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به تمام شهرستان‌های مازندران ابلاغ شده است تا مدیران با استفاده از ظرفیت بخشداران و دهیاران، طرح‌های ابتکاری در حوزه کتاب و کتابخوانی را در هر روستا و گروه عشایری جمع‌آوری و در فرم مربوطه که شامل سه برگ است، وارد کنند.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تصریح کرد: در فرم شماره یک درباره پیشینه فرهنگی و اجتماعی روستا و مفاخر آن، وضعیت فضاها و تولیدات و تجهیزات فرهنگی سوالاتی مطرح شده و در فرم شماره دو فعالیت‌های انجام شده در حوزه کتاب و کتابخوانی با اعلام اهداف، بازه زمانی، شیوه و گستره اجرا، هزینه‌های مصرف شده و نحوه تامین مالی آن و نهادهایی که در این فعالیت فرهنگی همکاری داشتند، آمده است.

زارع گفت: در فرم شماره سه که بر ادامه فعالیت‌های فرهنگی با محوریت کتاب تاکید دارد؛ برنامه های پیش بینی شده هر روستا یا گروه عشایری مطالبه می شود و باید نام برنامه، ضرورت و اهمیت آن، گستره و بازه زمانی و شیوه اجرای آن تا حدودی مشابه فرم شماره دو تکمیل و میزان هزینه پیش بینی شده نیز اعلام شود.

وی با بیان اینکه جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب برنامه محور است و انتظار داریم همه روستاها همکاری داشته باشند، اظهار کرد: روستاها و گروه‌های عشایری باید برنامه‌های زیربنایی و فعالیت‌های ترویجی را در حوزه کتاب و کتابخوانی اعلام کنند تا از بهترین برنامه که بهترین بازدهی و نتیجه را داشته است در سطح استان تجلیل شود.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران بیان کرد: پنج روستا یا گروه عشایری در سطح استان و 20 روستا یا گروه عشایری در سطح کشور تجلیل می‌شوند و از بین آنها از صاحبان 10 اثر برتر به عنوان برگزیده نهایی با حضور  مسوولان کشوری تجلیل می شود.

زارع درباره مدارک لازم برای ارائه به دبیرخانه جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب گفت: اصل طرح به همراه سه برگ فرم تکمیل شده با امضای مسوول طرح، دهیار، شورای اسلامی روستا یا تیره عشایری و مستندات موجود شامل فیلم، عکس، خبر و تقدیرنامه و نظایر آن برای فعالیت‌های شاخص و ابتکاری، ارسال شود.

وی در پایان از روستاها و گروه‌های عشایری دوستدار کتاب در مازندران خواست که آثار خود را تا 28 آذرماه جاری از طریق ارسال پستی به آدرس ساری، میدان امام(ره)، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، واحد کتاب، کد پستی 4815838794 ارسال و برای دریافت فرمها نیز به سایت mazandaran.farhang.gov.ir مراجعه کنند و در صورت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 33360879 تماس بگیرند.

به گزارش فارس، برای هر یک از پنج روستا یا گروه عشایری برگزیده در سطح استان 7 میلیون تومان و هر 20 منتخب در سطح کشوری 10 میلیون تومان مساعدت فرهنگی هدیه در نظر گرفته شده و به هر 10 برگزیده اصلی نیز علاوه بر 15 تا 20 میلیون تومان جایزه نقدی، 10 میلیون تومان حواله کتاب تقدیم می‌شود.

اضافه کردن نظر


كليه حقوق اين سايت براي شمال آنلاین محفوظ مي باشد
طراحی ، هاستینگ و پشتیبانی : مازندنت