صفحه اصلی | تماس با ما | پيوندها | آرشیو | RSS | ارسال مطلب
 

آخرين خبرها

چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

ضرورت مدیریت مصرف برق در تابستان و همراهی مردم مازندران در صرفه جویی

كد خبر : ۱۶۰۵۷ /  تاریخ انتشار:۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ /  اخبار / اجتماعی ايميل چاپ

شمال آنلاین: تجربه نشان داده است که رشد اقتصادی و توسعه صنعتی که از پایه های اصلی پیشرفت در عرصه فن آوری و رسیدن به اقتدار سیاسی و استقلال ملی هستند تا اندازه زیادی با استفاده درست و منطقی از منابع انرژی ارتباط دارند.

ضرورت مدیریت مصرف برق در تابستان و همراهی مردم مازندران در صرفه جویی

شمال آنلاین: تجربه نشان داده است که رشد اقتصادی و توسعه صنعتی که از پایه های اصلی پیشرفت در عرصه فن آوری و رسیدن به اقتدار سیاسی و استقلال ملی هستند تا اندازه زیادی با استفاده درست و منطقی از منابع انرژی ارتباط دارند.

 

انرژی به عنوان یک کالای با ارزش در بازار جهانی به کشور های تولید کننده امکان می دهد درآمد حاصل از آن را برای رشد و صنعتی شدن سریع خود به کار گیرند. بنابر این کشور هایی که دراندیشه رشد و پشت سر گذاشتن عقب ماندگی اقتصادی ، صنعتی و اجتماعی هستند در پی آنند که با بهای هر چه کمتر به منابع انرژی هرچه بیشتر دست یابند.

صنعت برق در کشور ما از صنايع زير بنايي است و گردش چراغهاي اقتصادي و نيز تامين رفاه اجتماعي به استمرار آن وابسته است و هرگونه اختلال در تامين برق مطمئن و كافي، مشكلاتي را در عملكرد صنايع موجود و گسترش آنها بوجود خواهد آورد.
هدف از مديريت مصرف برق ، تعديل مصرف برق به گونه اي است كه نه تنها ميزان توليد و يا كيفيت كار و محصول كاهش نيابد، بلكه همراه با افزايش عوامل مزبور، مشترك نيز بابت برق مصرفي هزينه كمتري را بپردازد.
بنابراين مديريت مصرف برق، مجموعه اقداماتي است كه درجهت بهبود بهره وري درواحدهاي اداري و صنعتي و به منظور ارتقاء سطح كارآيي و نهايتاً بهبود اقتصاد ملي انجام مي پذيرد.
مديريت مصرف برق به دو صورت " مديريت بار " و " بهينه سازي مصرف انرژي " قابل اعمال است. نظر به اينكه در ايران درساعات اوليه شب،وسايل روشنايي و لوازم الكترونيكي خانگي وارد مدار مي شود، لذا بار مصرفي به حداكثر مقدار خود مي رسد (ساعات اوج مصرف) و مديريت مصرف در جهت كاهش اين قله بار و تعديل آن بايستي برخي از مصارف را به ساعات ديگر شبانه روز انتقال دهد. همچنين در طول شبانه روز بايد از اتلاف انرژي برق در جهت صرفه جويي در مصرف انرژي گام برداشت.

شرکت توزیع نیروی برق مازندران ضمن احترام به همه شهروندان و مردم شریف مازندران ضمن تاکید بر استفاده همگان از نعمت برق در جهت افزایش سطح رفاه عموم، از همه مشترکان گرامی برق درخواست مي نمايد ، با رعايت اقدامات و توصيه هاي مديريت مصرف برق ما را در جهت تامين برق پايدار و مطمئن همه مشترکان ياري نمايند.

پیامها و توصیه ها  پیرامون مدیریت مصرف برق :

1-       زمان اوج مصرف برق ساعات ۱۲- ۱۶و ۲۰- ۲۳ در فصل تابستان است.

2-       از تجهیزات اضافی و غیر ضروری (بخصوص تجهیزات برق پر مصرف) در ساعات اوج مصرف استفاده نشود و حتی الامکان زمان استفاده از اين نوع تجهيزات جا به جا و به ساعات ديگر موکول نمايند.

3-       حتی الامکان از استفاده همزمان وسایل برقی، بخصوص در ساعات اوج بار، پرهیز نمائید.

4-       وسایل پر مصرف برقی نظیر اطو، سشوار ،هیتر و... در ساعات اوج بار استفاده ننمائید.

5-       از حداکثر نور طبیعی در روز استفاده نمایند و لامپهای اضافی را خاموش نمایيد.

6-       با استفاده از روشنایی موضعی (بجای روشن کردن کل محیط) در مصرف برق صرفه جویي نماييد

7-       از لامپهای کم مصرف ، بخصوص انواع لامپ ها LED استفاده نمائید.

8-       زمان استفاده از کولرهای گازی ، با توجه به مصرف زیاد برق آنها، به حداقل رسانده شود.

9-       درجه حرارت دمای محیط را بوسیله ترموستات سیستمهای سرمایشي، بر روي ۲6- 24 درجه سانتيگراد تنظيم نمائيد.

10-       در زمان روشن بودن سیستم های سرمایشی، درب ها و پنجره ها بسته باشند.

11-       با درزگیری اطراف پنجره ها و دربها، از هدر رفتن انرژی جلوگیری نمایند.

 

12-      حدود ربع ساعت قبل از ترک اتاق به مدت طولانی، سیستم های سرمایشی را خاموش نمائید.

13-      جهت افزایش بازده تجهیزات برقی آنها را سرویس و تمیز نمائید.

14-       کامپیوتر ها در صورت عدم استفاده به مدت بیش از ربع ساعت، بصورت اتومات در وضعیت stand by قرار گیرند.

15-       دستگاههای اجرایی دارای مولدهای برق اضطراری نسبت به استفاده از مولدها در بازه زماني ساعات ۱۲ الي ۱۶ (ماههاي تير و مرداد و شهریور) استفاده نمايند.

16-       یک نفر به عنوان مسئول و مدیر انرژی در هر ساختمان اداری (بر اساس بخشنامه هیات محترم دولت )جهت بررسی و کنترل مصارف انرژي و تذکر خاموش کردن تجهيزات برقي اضافي انتخاب گردد.

سیروس کرامتی فرح آبادی- مدیرروابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق مازندران 

 

اضافه کردن نظر


كليه حقوق اين سايت براي شمال آنلاین محفوظ مي باشد
طراحی ، هاستینگ و پشتیبانی : مازندنت