صفحه اصلی | تماس با ما | پيوندها | آرشیو | RSS | ارسال مطلب
 

آخرين خبرها

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
در گفتگو با قاسمعلی ایران منش مطرح شد:

نقد اصلی ما به شوراست/ عملکرد شهردار خاکستری است

كد خبر : ۱۴۲۳۱ /  تاریخ انتشار:۱۵ فروردین ۱۳۹۶ /  اخبار / گفتگو ايميل چاپ

شمال آنلاین- قاسمعلی ایران منش، فعال فرهنگی و سیاسی مرکز استان: اصل شفاف سازی مالی در شورای چهارم ساری رعایت نشده است/ آقای عبوری عاقل تر از آن است که بخواهند اسیر کلمات و اصطلاحات شود؛
نقد اصلی ما به شوراست/ عملکرد شهردار خاکستری است
شمال آنلاین- قاسمعلی ایران منش، فعال فرهنگی و سیاسی مرکز استان: اصل شفاف سازی مالی در شورای چهارم ساری رعایت نشده است/ آقای عبوری عاقل تر از آن است که بخواهند اسیر کلمات و اصطلاحات شود؛ به گزارش شمال آنلاین به نقل از مازند نومه، قاسمعلی ایران منش کارشناس ارشد فرهنگی و هنری و برنامه ریزی گردشگری و از فعلان سیاسی و فرهنگی مرکز استان مازندران است که همراه با اسفندیارعشوری، برای پنجمین دوره انتخابات شوراها نام نویسی کرد.

او شاخصۀ مشارکت و "دخالت توده مردم" را درعرصۀ سیاسی اجتماعی، ازضروریات یک جامعه مدنی دانسته و خود از کنشگران سیاسی - اجتماعی در عرصه پراتیک و بینش و تئوریک است.

به طور کلی "منِ اجتماعی" در ایران منش بسیار قوی و در اموری که به او محول شده است، با بهره گیری از کارشناسان متخصص در زمینه های مختلف، جامعیت به کار گیری عوامل را در سابقه خود دارد .

ایران منش متولد سوادکوه است که 52 بهار را دیده و 28 سال است که در ساری زندگی می کند. در رشته هنر کارشناسی و در رشته برنامه ریزی گردشگری کارشناسی ارشد گرفته، متاهل و دارای دو دختر است و همسرش نیز فرهنگی است.

او حدود سه دهه است که در حوزه فرهنگی و هنری فعالیت دارد. مدیریت کانون های فرهنگی و تربیتی دانش آموزان، معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشکده فنی، موسس و مدیرعامل مجتمع سیاحتی سد شهید رجایی، عضو شورای سیاست گذاری روز مازندران، دبیر شورای فرهنگ عامه مازندران، مشاورمدیر کل گردشگری استان، موسس و مدیر اجرایی اردوگاه تفریحی جوارم سوادکوه، مجری مسابقات ورزشی زنگ تابستان، معاون فرهنگی المپیاد ورزشی ساری، دبیر ستاد اوقات فراغت شهرستان ساری و مدیر اجرایی پروژه تابستان شاد ساری بخشی از فعالیت های ایران منش است.

او با شعار «شهرپایدار» پا به عرصه انتخابات گذاشته و بر این باور است برنامه هایش، خصوصا در بخش فرهنگی هنری و گردشگری می توانند برندهایی ویژه و مانا برای ساری رقم بزند.  متن کامل گفتگوی ما را با قاسمعلی ایران منش بخوانید.

*در تدوین زمینه سالنامه تبری فعالیت هایی داشته اید؟ آیا برای سال 96 سالنامه مازندرانی چاپ نکردید؟

بنده با توجه به دغدغه هایم در حوزه فرهنگ بومی و نیز حفاظت از محیط زیست طرح تحقیق و پژوهش سالنامه های تخصصی در دو حوزه یاد شده را سال ها کار کرده ام که می توانم به تولید سالنامه های تخصصی "تبری" با رویکرد شعر و موسیقی مازندران و "زمین" با رویکرد زیست محیطی اشاره نمایم که بسیار کار مورد علاقه بنده و استقبال شهروندان بوده است.

من خرده فرهنگ های هر منطقه را فوندانسیون فرهنگ اصلی ایران عزیز می دانم و لذا سال ها در حوزه بومی و محلی مازندران تحقیقاتی انجام داده ام که در فالب های گوناگون در دست تولید و ارائه دارم که سالنامه های تخصصی نمونه ای از آن بوده است

از جمله طرح های  اجرا شده  موزه بومی و محلی مردم شناسی در روستای اساس سوادکوه است که به نظرم می شود این را به عنوان یک الگو در تمام روستاها گسترش داد تا بدین شکل بتوانیم گردشگری فرهنگی را توسعه دهیم. البته اینکه چرا به دغدغه های دکتر حسین اسلامی توجه نمی شود و ساری از داشتن یک موزه مردم شناسی بی بهره است، نیز سوال بی جواب خیلی ها است.

*  دیدگاه شما در خصوص شوراها چیست؟ چه دورنمایی از این نهاد دارید؟

شورا یک شغل نیست، یک تعهد است، یک تفاهم بین انتخاب کنندگان یعنی مردم و انتخاب شوندگان است. یک عضو شورا باید شورای شهر باشد، شورای شهروندان باشد خصوصا آنهایی که راه ماده صد را بلد نیستند. شورای محیط زیست باشد و شورای آب و باد و خاک باشد نه شورای شهردار و یا شورای پیمانکاران و یا شورای خودش و شورای فامیل ها و یا حزب و گروه خودش!!

دورنما هم روشن هست چون مردم بلدتر شده اند و به راحتی اصلح را پیدا می کنند. پیش بینی بنده این است که با توجه به آگاهی هایی که اتفاق افتاد تصمیمات مردم در انتخاب و رای دادن تخصصی و برنامه محور شود.

* خودتان برای ورود به این عرصه پیش قدم یا دعوت شده اید و یا به قول بعضی ها احساس تکلیف کرده اید؟

در زندگی ام هرگز برای خودم گام پیش ننهادم و چیزی را مطالبه نکردم، هرگز هم فکر نمی کردم به عنوان گزینه وارد این مقوله شوم. اما پیشنهاد دوستان، پیشکسوتان، کنشگران سیاسی، اجتماعی خاصه گروه های فرهنگی و هنری و ورزشی را با تاکید و اصراری که بالغ بر پنج ماه طول کشید اطاعت کردم تا دچار استبداد رای نشوم. امیدوارم خداوند هر آنچه را صلاح خویش و مردم است، ارزانی دارد.

* شعار شما چیست و چه پارامترهایی در نظر دارید؟

«شهر پایدار» شعار محوری است و نیز پیام هایی که زیر مجموعه شعار بنده است که به موقع اش بیان می شود. در شهر پایدار ساکنان امروز باید با آسایش زندگی کنند اما با حفاظت از محیط زیست و تامین نیازهای نسل های بعدی، که متاسفانه دیده می شود توسعه بدون در نظر گرفتن این ملاحظات اتفاق می افتد که معضلاتی جبران ناپذیر در پی دارد.

بنده با توجه به تخصص و سوابقم برنامه های خاصی را طراحی کردم که به موقع بیان و در همین جا اعلام می کنم در حوزه فرهنگی، هنری، ورزشی، زیست محیطی و گردشگری طرح ها و پیشنهادهایی را که حاصل اندوخته سی ساله  کاری ام می باشد در دست تدوین دارم که موجب تحول در این حوزه ها می شود.

دریک کلام بگویم برنامه هایم می توانند برندهایی ویژه و مانا برای ساری رقم بزنند. در ضمن اگر رای هم نیاوردم بدون هیچ چشم داشتی در اختیاران مسئولان امر قرار می دهم. هر چند قبلا هم مذاکراتی با عزیزان مسئولان مرتبط داشتم که هیچ وقت جدی نگرفتند. البته نمونه هایی از آن را در پروژه تابستان شاد که بنده مدیر اجرایی آن بودم به مرحله اجرا در آوردیم.

* برخی اعضای شورا به صراحت اعلام می کنند برای اقوام خود اشتغال ایجاد کردند. آیا شما این حق را برای یک مدیر قائل هستید که اقوام خود را در مشاغل به کار گیرد؟

شورا نباید شورای اقوام باشد، این حق هر شهروند هست که شغل داشته باشد اما حق یک مدیر یا یک عضو شورا نیست که از موقعیتش سو استفاده کند.

*   آیا عملکرد شورای چهارم را در حد قابل قبولی می دانید؟

طبیعی است که در هر دوره ای کارهایی انجام می شود و باید قدردان فعالیت گدشتگان باشیم، اما در خصوصا شورای چهارم ساری نمره قابل قبولی نمی دهم، چون اکثرشان را شورای شهر ندیدم.

برخی معتقدند در هزینه های شهرداری انحراف وجود دارد. هرچند در مصاحبه با اعضای شورا آنها این موضوع را کذب می دانند. دیدگاه شما در این باره چیست؟

بنده به اسناد مالی دسترسی ندارم، اما تا اینجا که در جریانم اصل شفاف سازی مالی در شورای چهارم ساری رعایت نشده است و گزارشی ندیده ایم و لذا همین می تواند محل بگو مگو باشد و ایجاد این ذهنیت که شاید انحرافاتی وجود دارد.

*  برخی در ساری از شهردار مرکز استان قدیسی ساختند و شهرسازی را محور این شخص می دانند. دیدگاه شما در این باره چیست؟

عصر قدیس بازی گذشته است و مردم همه چیز را می فهمند. جناب عبوری کارهای خوبی انجام داده است. بحث اصلی که در محافل مختلف مطرح است و خیلی ها را وادار به اعتراض کرده، استقلال شورای شهر است که امروز زیر سوال رفته تا آنجا که ما به صورت غیر رسمی شاهد حل شدن و از بین رفتن شورای شهر هستیم. ما به شورا نقد داریم و بحث ما شهردار نیست. این یک آفت بزرگ و زنگ خطری برای مرکز مازندران است و گرنه ممکن است در هر جایی یک نفر باشد و بیاید به دلیل خدماتش شاخص شود. این مساله با قدیس شدن و معیار شدن فرق می کند، به نظرم خود آقای عبوری عاقل تر از آن است که بخواهند اسیر این کلمات و اصطلاحات شود؛ یعنی نباید بشود.. نقد اصلی ما به شوراست که نظارتی بر شهرداری ندارند و در واقع شورای شهردرای هستند تا شورای مردم.

* برخی معتقدند در ساری عبوری کشان راه افتاده!

عبوری شهردار قانونی شهر ساری است و اگر مشکل یا انحرافی وجود دارد، دلیلی ندارد عبوری کشان راه بیاتد و اصلا نباید این بشود. مگر ما دستگاه های نظارتی نداریم؟ تازه اگر قرار باشد کسی مورد پرسش قرار بگیرد و مواخده شود، شورای شهر است که حتما تمام برنامه ها را مصوب کرده است و نقش نظارتی دارد، لذا پیشنهاد می دهم شورای چهارم یک گزارش جامع و کامل همراه با یک تراز مالی چهارساله ارائه دهد تا در ترازوی نگاه کارشناسانه و وجدان مورد ارزیابی قرار گیرد.

اضافه کردن نظر


كليه حقوق اين سايت براي شمال آنلاین محفوظ مي باشد
طراحی ، هاستینگ و پشتیبانی : مازندنت