صفحه اصلی | تماس با ما | پيوندها | آرشیو | RSS | ارسال مطلب
 

آخرين خبرها

شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

ضرورت افزایش ارتباط تجاری ایران با روسیه/ آغاز افزایش صادرات به روسیه از دو ماه آینده

كد خبر : ۱۶۱۲۱ /  تاریخ انتشار:۰۳ تیر ۱۳۹۷ /  اخبار / گیلان ايميل چاپ

شمال آنلاین:در شورای گفت‌وگوی گیلان بر ضرورت افزایش ارتباط تجاری ایران با روسیه تأکید شد و استاندار نیز به آغاز افزایش صادرات به روسیه از دو ماه آینده خبر داد.

ضرورت افزایش ارتباط تجاری ایران با روسیه/ آغاز افزایش صادرات به روسیه از دو ماه آینده

شمال آنلاین:در شورای گفت‌وگوی گیلان بر ضرورت افزایش ارتباط تجاری ایران با روسیه تأکید شد و استاندار نیز به آغاز افزایش صادرات به روسیه از دو ماه آینده خبر داد.

 

مصطفی سالاری  در جلسه شورای گفت‌وگو گیلان در رشت با اشاره به وضعیت دریافت حق آب از زیتون‌کاران رودبار اظهار کرد: ادارات جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای و اتاق بازرگانی با محوریت معاونت عمرانی استاندار باید برای این مسئله تصمیم‌گیری کنند.

وی بر لزوم استفاده از ظرفیت آب‌بندان‌های استان و لایروبی آن‌ها تأکید کرد و افزود: اگر لایروبی آب‌بندان‌ها به‌خوبی انجام‌شده و از ظرفیت آن‌ها به‌درستی استفاده شود می‌توانیم 450 میلیون مترمکعب آب از آن‌ها برداشت کنیم.

استاندار گیلان با اشاره‌ به عملکرد اداره کل استاندارد گفت: اعتبارات لازم برای تبدیل سه آزمایشگاه این اداره کل به آزمایشگاه مرجع ملی در حوزه برنج، زیتون و چای امسال تخصیص داده می‌شود.

سالاری با اشاره به مطالبات معوقه بیمارستان‌های خصوصی بیان کرد: در گیلان سهم بخش خصوصی در حوزه درمان بیشتر از بخش دولتی است و همین امر سبب افزایش مطالبات آن‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه بیمارستان‌های خصوصی باوجود تمام فشارهای موجود باید صبر خود را افزایش دهند خاطرنشان کرد: توقف ارائه خدمات این بیمارستان‌ها به نفع خود و بیمارانشان نیست.

استاندار گیلان با اشاره به برگزاری نمایشگاه دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در روسیه اظهار کرد: شرکت‌هایی که می‌خواهند در این نمایشگاه شرکت کنند باید سریع‌تر مشخص و هزینه مربوطه از آن‌ها دریافت شود.

*پروژه "رشت آستارا" به اداره راه‌آهن واگذار شد

سالاری با اشاره به تصمیم واگذاری اقدامات اجرایی پروژه راه‌آهن "قزوین رشت"، "رشت انزلی" و "رشت آستارا" از سوی وزارت راه به اداره راه‌آهن گفت: با اعتراضات پیش‌آمده این تصمیم تغییر کرد و تنها پروژه "رشت آستارا" به اداره راه‌آهن واگذار شد.

وی افزود: برای گیلان تفاوتی در راه‌آهن داشتن و نداشتن وجود ندارد زیرا اگر کالای صادراتی وجود داشته باشد می‌تواند حتی بدون راه‌آهن نیز آن را صادر کند.

سالاری با تأکید بر لزوم افزایش ارتباط با کشورهای حوزه CIS بیان کرد: ارتباط با این کشورها می‌تواند حوزه اقتصادی و تجارت استان گیلان را مانند گذشته رونق ببخشد.

استاندار گیلان با اعلام اینکه افزایش ارتباط با کشورهای همسایه و صادرات کالا مسئله‌ای است که باید توسط دولت تصمیم‌گیری شود خاطرنشان کرد: معاهده‌ای میان روسیه و ایران برای افزایش صادرات ایران به روسیه امضاءشده که از دو ماه دیگر اجرایی می‌شود.

*تمایل روسیه به افزایش صادرات به این کشور

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این شورا با اشاره به اینکه در سفر اخیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به روسیه متوجه شدیم که مقامات این کشور تمایل فراوانی برای ارتباط اقتصادی با ایران دارند اظهار کرد: کشور ترکیه در حال حاضر 30 میلیارد دلار صادرات به کشور روسیه دارد درحالی‌که صادرات ایران به روسیه فقط دو میلیارد دلار است.

محمود شکری با تأکید بر لزوم افزایش صادرات به کشور روسیه افزود: مقامات کشور روسیه اذعان دارند که در زمان استاندار سابق گیلان ارتباط اقتصادی بیشتری میان این کشور و ایران وجود داشت و اکنون نیز تمایل به افزایش مجدد این ارتباط دارند.

نماینده مردم تالش،‌ رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مقامات کشور روسیه علاقه بسیاری به ایجاد راه‌آهن در گیلان برای افزایش ترانزیت کالا و واردات کالای ایرانی به کشورشان دارند افزود: گویا وزیر راه اعتقادی به اجرایی شدن راه‌آهن گیلان و ارتباط ترانزیتی با روسیه ندارد و درگیری لفظی میان او و مقامات روسیه نیز رخ‌داده است.

نماینده مردم تالش،‌ رضوانشهر و ماسال با تأکید بر لزوم رسیدگی به وضعیت کارخانه کاغذسازی گیلان گفت: این کارخانه نیاز به بهسازی دارد اما متأسفانه مدیرانی که برای آن انتخاب می‌شوند ناکارآمد هستند.

شکری با تأکید بر لزوم افزایش ارتباط اقتصادی با کشورهای آسیای میانه بیان کرد: مقامات روسیه علاقه‌ای به ارتباط با کشور ترکیه ندارند و مایل هستند با کشور ایران ارتباط داشته باشند اما عدم صادرات ما به این کشور آن‌ها را ناچار به ارتباط با ترکیه می‌کند.

وی با بیان اینکه ترانزیت کالا از کشور ایران هزینه ترانزیت را برای سایر کشورها حدود 50 درصد کاهش می‌دهد تصریح کرد: ترانزیت کالا از مسیر ایران هزینه کالا را در جهان به 400 میلیارد دلار می‌رساند که با محاسبه سود 10 درصد 40 میلیارد دلار برای ایران درآمد دارد.

*اداره استاندارد لاهیجان در تیرماه امسال افتتاح می‌شود

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی گیلان نیز در این شورا از افتتاح اداره استاندارد لاهیجان در تیرماه امسال خبر داد و اظهار کرد: سه آزمایشگاه استاندارد این اداره کل به‌عنوان آزمایشگاه مرجع ملی انتخاب می‌شوند که وظیفه این آزمایشگاه‌ها اقدام در حوزه بررسی سه کالای استراتژیک گیلان یعنی برنج، زیتون و چای است.

داریوش اشکانی‌پور ارائه گزارش تعیین ماهیت به گمرکات را یکی از وظایف اداره کل استاندار گیلان دانست و افزود: این گزارش‌ها باید به‌صورت علمی به گمرکات ارائه شود زیرا عوارض صادرات و واردات بر اساس این گزارش‌ها تعیین می‌شود.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی گیلان با اشاره به وجود آزمایشگاه‌های استاندار در شهرستان آستارا و شهرستان بندرانزلی گفت: این آزمایشگاه‌ها در حوزه استاندار چوب، نساجی و متالوژی در حال فعالیت هستند.

اشکانی پور با بیان اینکه آزمایشگاه‌های اداره کل استاندار گیلان نیاز به تأمین تجهیزات دارند خاطرنشان کرد: استان گیلان دارای 28 آزمایشگاه استاندارد است که برای نوسازی و تأمین تجهیزات به تأمین اعتبار نیاز دارد.

وی با بیان اینکه اداره کل استاندار گیلان 120 کارشناس تائید صلاحیت شده دارد تصریح کرد: در حال حاضر برخی از صادرکنندگان می‌خواهند گواهینامه استاندار را در هنگام خروج کالا و در گمرکات دریافت کنند که حدود سه روز طول می‌کشد اما تلاش می‌کنیم تا آن‌ها را به دریافت این گواهینامه نامه‌ها از محل مبدأ تهیه کالا تشویق کنیم.

اضافه کردن نظر


كليه حقوق اين سايت براي شمال آنلاین محفوظ مي باشد
طراحی ، هاستینگ و پشتیبانی : مازندنت